13. 4. 2015, Zpravodajství

Letná odkryla hlavní hvězdy roku 2015

Konec prázdnin bude v Praze opět ve znamení nového cirkusu. Letošní ročník přinese do Prahy dva velké soubory a jejich nádherná šapita: britský soubor NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo. Oba přijedou do České republiky poprvé a vstupenky jsou v prodeji již nyní!  Oba dva soubory přiváží velkou show s velkými efekty, ale estetika jejich představení je naprosto odlišná. 

Soubor NoFit State Circus na Letné uvede během osmnácti večerů ve svém šapitó připomínajícím maketu KAplického knihovny představení Bianco. „Jde o úchvatnou kombinaci nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie. Inspirací se stala krása i hrubost, život i smrt, chaos i jednoduchost, rozpory ve všech z nás i mnohost osobností v každé lidské bytosti, popisuje ředitel Letní Letné Jiří Turek. V představení Bianco soubor NoFit State Circus překročil další hranice, co může nový cirkus nabídnout. Diváci totiž při představení nesedí, ale procházejí skrze kulisy, v intimní blízkosti toho, co se okolo nich odehrává – nad nimi, za nimi a všude okolo. „Mohou si tak volit svoji cestu i, to, jak se nechají do představení zatáhnout, a prožívat ho tak vlastně zevnitř. Výsledkem je unikátní a mocný zážitek každého z diváků,” doplňuje Jiří Turek.

Francouzský soubor Compagnie Rasposo přiveze na Letní Letnou představení Morsure – strhující, drsné, představení plné vrcholné akrobacie. Pod bílou kopulí svého šapitó, které se promění v arénu, vystupuje sedm herců a akrobatů za živého hudebního doprovodu tří muzikantů. „Všichni jsou mistři svých disciplín – akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu. Díky uspořádání se diváci dostanou do téměř intimní blízkosti vystupujících, sdílejí s nimi jejich životy a osudy,” říká Jiří Turek. Soubor Compagnie Rasposo vznikl v roce 1987 a jedná se vlasně o rodinný podnik, podobně jak ho známe z tradičních cirkusů. Představení Morsure je strhujícím příběhem typu hollywoodských širokoúhlých filmů.  Na Letní Letné bude představení Morsure k vidění celkem čtrnáctkrát.

Sledujte stránky festivalu www.letniletna.cz

 

 

.