20. 5. 2017, Aktuality Cirqueonu

Festival Nuselské dvorky: Nusle ožijí novým cirkusem, pohádkami a workshopy

V ulicích a vnitroblocích jedné z nejstarších pražských čtvrtí proběhne v sobotu 20. května festival Nuselské dvorky. CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, Vnitroblok Mečislavova, kavárny Sweetcakes – coffee and pies, Ňáký kafe a kavárna ROJ otevřou své dvorky a umožní tak návštěvníkům nahlédnout do historie této čtvrti a zároveň zažít současné Nusle plné umění a zábavy.

Architektonická procházka, pohádky pro děti i kreativní dílny

Sobotní program odstartuje architektonická procházka s historičkou architektury Věrou Vostřelovou, se kterou návštěvníci zavítají do míst, kde se v Nuslích dříve rozkládal zámecký park, nebo stávala starobylá usedlost. Program Nuselských dvorků bude následně probíhat na všech místech zároveň. Dopoledne návštěvníci na dvoře CIRQUEONU uvidí žonglérské vystoupení Pan Václav a kouzelný pytel spojené s žonglérským workshopem.

Prostor kavárny Sweetcakes – coffee and pies bude patřit především dětem a storytellingu: nejen malí diváci se mohou těšit na příběh o Třech medvědech a drzé Máše, po němž bude následovat kreativní vařící dílna pro děti. Během ní se naučí péct například čokoládové cupcakes. Nebudou chybět ani pohádky od Spolku Storytelling, nebo jejich Příběhový jukebox – autorské příběhy na přání.

Vnitroblok Mečislavova odpoledne obsadí fyzický divadelní soubor tYhle s pohybovou klauniádou Les Fantômes či písničkář a busker z Prahy Marek Jan. Večer se představí artisté s netradiční ohnivou show Fireducks, kteří odvypráví humorně-romantický příběh o zápasu dvou kačerů o srdce půvabné kachny.

Během celého dne zde zároveň bude možné vidět trojici vizuálních projektů od absolventů Ateliéru fyzického herectví na JAMU v Brně – Le Cabaret Nomade. Ti zavedou diváky do Šalabundy na desetiminutové koncertní představení, Le Musée Nomade představí putovní výstavu sbalenou v kufru a v Le Cabinet Photographique bude možné pořídit fotku na památku. Pro návštěvníky jsou dále připraveny celodenní cirkusové workshopy na dvorku CIRQUEONU, Mimiblešák či workshop se stylovým nuselským papírnictvím kaš-mi-daš.

Zahraniční novocirkusové duo Kolektiv Lapso Cirk a jejich extrémní balanční techniky

Během pozdního odpoledne ve dvoře CIRQUEONU vystoupí Viktor Černický se svým představením Parolapolea, sólo pro jednoho tanečníka, dvě tyčky a tři rozměry vnějšího světa. Ve 20:00 se pak na dvorku v CIRQUEONU představí mezinárodně uznávané novocirkusové zahraniční duo Kolektiv Lapso Cirk. V představení Ovvio se soustředí na balanční techniky v jejich extrémní podobě. Gravitace a manipulace předměty sloužící běžnému užití, hravá forma, ve které jsou oba performeři podrobováni zkoušce vlastních limitů.

Vstup na festival je zdarma. Pořadateli festivalu jsou CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus, Vnitroblok Mečislavova, Sweetcakes – coffee and pies, Ňáký kafe a ROJ.

 

Nuselské dvorky – program:

10:00 Nuselskými dvorky skrze staletí (1) – architektonická procházka

10:00 Loutky bez hranic – Tři medvědi a drzá Máša (3) – pohádka pro děti

10:00 Cabaret Le Nomade (2) – divadlo pro jednoho diváka po celý den

11:00 Pan Václav a jeho pytel (1) – pohádka pro děti

15:00 Storytelling – Pohádky Slovosledí babičky (3) – pohádka pro děti

16:00 Viktor Černický – Parolapolea (1) – fyzické divadlo

17:00 tYhle – Les Fantômes (2) – pohybová klauniáda pro malé i velké

18:00 Marek Jan (2) – koncert (indie-folk)

19:00 Storytelling – Slovosledi: Příběhový jukebox(3)- autorské příběhy na přání

20:00 Kolektiv Lapso Cirk – Ovvio  (1) – novocirkusové představení (FR/IT)

20:30 Zdeněk Větrovec (4) – koncert (folk)

21:30 Fireducks (1)- netradiční ohnivá fireshow

23:00 Ňáký kafe (5) –  afterparty, DJ

Vysvětlivky: CIRQUEON(1), Vnitroblok Mečislavova (2), Sweetcakes – coffee and pies (3), ROJ (4), Ňáký kafe (5)