11. 5. 2011, Zpravodajství

Zúčastnili jsme se mezinárodního setkání členů Circostrada network v Helsinkách

Ve dnech 4.5. – 8.5. se v Helsinkách konal 6. ročník festivalu nového cirkusu Cirko. Letošní ročník byl pro Finy obzvlášť důležitý. Jeho organizátoři poprvé veřejnosti ukázali prostory nově zrekonstruovaného cirkusového centra nazvaného SUVILAHTI. V moderní a multifunkční umělecké centrum byl přebudován rozsáhlý industriální komplex helsinského předměstí. Zahajovací večer patřil špičce současného švédského cirkusu Cirkusu Cirkör a jejich nejnovější inscenaci Wear it like a crown. Tuto inscenaci budeme mít možnost zhlédnout na konci léta v rámci festivalu Letní Letná.

Jelikož je rok 2011 pro skandinávské země rokem nového cirkusu, zaměřila se dramaturgie festivalu výhradně na tamější soubory. Na festivalu se představil soubor Kallo Collectiv s inscenací Members of our limbs, Kimmo Pohjonen a Ville Walo s projektem Rautakeuhko, cirkusová škola Lahti s inscenací Resilience a Gandini Juggling s premiérou inscenace Motet.

Důležitou součástí festivalu bylo setkání členů Circostrada network, která sdružuje cirkusové profesionály, produkční a programové ředitele cirkusových festivalů z celého světa, a tudíž ani Cirqueon nemohl na tomto setkání chybět. Cílem bylo představit nové projekty jednotlivých účastníků, prodiskutovat budoucí plány a zaměření Circostrada network a seznámit se s tématy mezinárodní konference Fresh Circus, která se bude konat v dubnu 2012 v Paříži.

Podstatnou součástí setkání Circostrada network byla i diskuse kolem kulatých stolů se skandinávskými Arts Councils Officers. Všichni účastníci setkání byli rozděleni do osmi skupin, které vedli povolaní atašé ze čtyř skandinávských zemí. Probírala se dvě základní témata – Children and Young people (sociální cirkus) a Mobility (mezinárodní spolupráce, projekty a sítě). Výsledkem setkání byla nejen inspirace a poznatky pro nové projekty, ale také mezinárodní kontakty, díky nimž se nový cirkus v České republice bude moci ještě intenzivněji propojit se zahraničím.

Finští organizátoři předvedli maximum svého snažení, které mělo pozitivní dopad na setkání Circostrada network a na hladký průběh festivalu. Skandinávská aktuální podoba současného cirkusu je na velmi vysoké technické úrovni, ne vždy to však leze tvrdit o jejich dramaturgickém a režijním přístupu. Nicméně skandinávská kulturní politika novému cirkusu svědčí. Ten se pak může plynule a intenzívněji rozvíjet.

 Příští setkání Circostrada network proběhne v Praze v rámci festivalu Letní Letná. Hlavními organizátorem setkání bude Cirqueon.