31. 8. 2011, Zpravodajství

Zpráva z Cirkfora 2011

Cirqueon uspořádal v rámci festivalu Letní Letná pro české novocirkusové prostředí vyjímečnou a důležitou událost Cirkforum 2011. České centrum pro nový cirkus chtělo seznámit zahraniční hosty s aktuálním  novocirkusovým děním v České republice, proto také v prvním bloku konference vystoupili čeští produkční, ředitelé festivalů a kulturních center, nebo umělečtí šéfové českých novocriksuových souborů. Mluvčími první konferenční části byli Ondřej Cihlář za Cirkoskop, Marek Jovanovski z Cirkusu LeGrando v Brně, Dagmar Roubalová za KD Mlejn, Jakub Vedral za Art Prometheus z Prahy, Jiří Sulženko zastupoval Cirk La Putyka, který v tu dobu vystupoval v Edinburghu na Fringe festivalu, Libor Kasík představil festival Cirk-UFF v Trutnově a Pavol Kelley festival Cirkul´art v Bratislavě. Závěrečné slovo dostal Daniel Gulko ze souboru Cahin-Caha, který se společně s Cirkusem Cirkor a Cirkem la Putyka účastní mezinárodního projektu nazvaného Lacrimae.

Oběd byl věnovaný Showcase, tedy setkání zahraničních hostů (kterých z okolních evropských zemí přijelo 37) s českými soubory nového cirkusu.

Druhý konferenční blok byl věnován zahraničním projektům. Mezi prezentujícími zahraničními hosty vystoupil koordinátor mezinárodní sítě cirkusových profesionálů Cicostrada Network Yohann Floch z Francie, Kiki Muukkonen ze Švédska představila organizaci pro novýc cirkus Subtopia, Anne Morin představila mezinárodní organizaci FEDEC (European Federation of Professional Circus Schools), která sdruřuje světové cirkusové školy a Fanny Fauvel z La Cascade hovořila o novém mezinárodním projektu propojujícímu cirkusová umění s národním kulturním dědictvím. Konferenci zakončili Ivan Kralj se svým vstupem o chorvatském festivalu Novog Cirksa v Zagrebu a Thomas Renaud, který prezentoval aktivity sdružení JTCE – Jeunes Talents Cirque Europe.

Konference byla podnětná, jak pro české profesionály z oblasti nového cirkusu, tak pro zahraniční hosty, kteří měli možnost blíže poznat situaci i stav českého nového cirkusu a zasadit si ho do širšího evrospkého kontextu. Udržování a rozšiřování mezinárodní spolupráce na poli nového cirkusu je jedna z hlavních aktivit Cirqueonu, který je členem Circostrada Network a spolupracuje s FEDEC i JTCE.