13. 11. 2011, Zpravodajství

Ve Finsku píší o sociálním cirkusu

První finská publikace o sociálním cirkusu v praxi vyšla jako výsledek dvouletého projektu Centra pro výzkum v divadle na Univerzitě v Tampere, ve Finsku. Projekt, jehož vyústěním se stala příručka „Good practises in social circus“, byl finančně podpořen především díky ESF  (European Social Fund) prostřednictvím regionálního centra – The Lapland Centre for Economic Development, Transport and the Environment. V průběhu dvou let pracovalo na různých místech s více než 700 účastníky dílen na 30 instruktorů, jejichž výsledky, postřehy a rady poté sepsala dohromady autorka textu  Hilkka Hyttinen. Kniha byla vydána nejprve ve finštině, v současné době je přístupná i v AJ verzi na finských stránkách o Sociálním cirkusu.

Průvodce je sestaven systematicky do kapitol, které představují praktické zkušenosti z cirkusových škol, jež se ve Finsku zaměřují na práci s různými sociálními skupinami – dětmi imigrantů, mládeží ze sociálně slabších rodin, zdravotně postiženými, či bývalými narkomany. V každé zemi se však pojem Sociální cirkus spojuje s jinými typy komunitních aktivit. Podle autorky knihy mohou všechny skupiny,  bez rozdílu národnosti, pohlaví, věku nebo sociálního postavení, nalézt v cirkusových kurzech možnost, jak se naučit pracovat ve skupině, poznat své schopnosti a rozvíjet je, zlepšit svou kondici a koncentraci, setkat se s novými lidmi a mnoho dalších dovedností. Namísto vzájemné konkurence si účastníci vyzkouší různé cirkusové disciplíny a jsou v rámci nich vedeni k tvůrčí činnosti. Pomocí těchto disciplín (žonglování, slackline, vzdušná i pozemní akrobacie, klauniáda, kouzla..), tak mohli instruktoři sledovat a zkoumat reakce, které tyto specifické aktivity přinesly a reagovat na ně obměnou a přizpůsobováním programu. Ten se pak více rozvíjí v kapitole, která se podrobněji věnuje jednotlivým částem lekce, jejichž struktura se především díky délce a intenzitě výzkumu ustálila na předem dané posloupnosti činností a jejich vývoj v průběhu dnů

Kniha podává ve zkratce také praktické informace z oblasti managementu a PR, které mohou pomoci podobným organizacím začít s projekty tohoto typu. Z celé publikace je cítit velký kus práce a ověřování praktických zkušeností, které předcházely těmto teoretickým poznatkům.

Publikaci si můžete volně stáhnout níže.

 

 

Social circus handbook.pdf