24. 11. 2011, Reportáže

Invisible Circus z Bristolu

Reportáž o jednom z nejstarších a nejpunkovějších souborů nového cirkusu v Bristolu, městu, které je slavné právě pro svou cirkusovou hisotrii i současnost.

Návštěva Velké Británie v období kolem 5. listopadu může být pro Čecha výjimečným zážitkem, především jedná-li se o město, jako je Bristol. Bristol, známý především jako kolébka trip hopu, skýtá velké množství kulturního a uměleckého vyžití. 5. listopadu 2011 se v hudebním klubu Motion konal tematický večer nazvaný Gunpowder Plot. Jeho průvodcem byl konferenciér Doug Francisco maskovaný jako Guy Fawkes, který přesně o půlnoci asistoval veřejnému pálení obrovské makety Big Benu. Politicky lehce provokativní akci přihlížely stovky účastníků, kteří před tím zhlédli punkovou exhibici akrobatů z Invisible Circus. O souboru Invisible Circus hovořil jeho zakladatel Doug Francisco alias Guy Fawkes.

Doug Francisco
Idea pro vytvoření takového souboru se zrodila v Londýně zhruba v roce 1991. Od roku 1996 jsme začali cestovat jako kočovná skupina pouličních herců. Po roce 2000 jsme se natrvalo usadili v Evropě, vrátili jsme se zpět do Velké Británie. V průběhu let se povaha souboru dost změnila. Začínali jsme jako malá skupina kočovných herců putujících po Evropě a žili nespoutaným stylem života. Nejvýraznější změna přišla ve chvíli, kdy jsme se usadili v kamenné budově. Tím pádem jsme měli na starost performativní prostor a jeho provoz. V Bristolu jsme se usadili po nepříjemných zkušenostech z Ameriky a ve finále i z Londýna. V té době jsme se seznámili se spoustou lidí z Bristolu, což nás motivovalo se do Bristolu přestěhovat.

Zdroj Radio Wave zde

autor: Veronika Štefanová

foto: David Konečný