27. 1. 2012, Zpravodajství

Premiéra CIRK LA PUTYKA (CZ) & CIRCO AEREO (FIN)

Dlouho očekávaná premiéra nejúspěšnějšího českého souboru ve spolupráci s finským Circo Aereo je tu! Na Nové scéně se ve středu, 22.2., od 20:00 uskuteční premiéra představení Slapstick Sonata. Představení, které spojuje Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu, vytváří doslovnou kombinaci vrcholného umění a populární kultury. Vizuální poezie se potkává společně s absurdní fyzickou komedií a současným cirkusovým projevem. Vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny, tanec, živá hudba a teatrální prvky se spojují ve volně plynoucí proud odkazů od klasické opery po komedii němého filmu.

Pro tuto inscenaci oslovil Cirk La Putyka režiséra a uměleckého ředitele finského souboru Circo Aereo  Maksima Komara. „Po jednom z našich představení na konci roku 2010 jsme na internetu hledali zajímavosti ze světa nového cirkusu a čistě náhodou natrefili na ukázku představení Petit Mal finského souboru Race Horse Company, které režíroval právě Maskim Komaro. Z videa jsme byli natolik unešení, že jsme se ještě ten večer rozhodli Maksimovi napsat a pozvat jej do Prahy, tam jsme mu o pár týdnů později nabídli i režii nového projektu“ upřesňuje manažer souboru Vít Novák. Projekt se zkouší od ledna 2011, přičemž většina zkoušek se uskutečnila ve zkušebně Švandova divadla v Preslově ulici, část příprav se také odehrála v nově otevřeném Cirko Center v Helsinkách. Šest členů souboru Cirk La Putyka, kteří budou na scéně, se při zkoušení mohli setkat s profesionály v žánru nový cirkus jako jsou Janne Rosen, Petri Tuominen a Ilona Jäntti.
Mezinárodní projekt Cirku La Putyka se po dvou uvedeních na Nové scéně bude stěhovat do holešovické La Fabriky, kde se odehraje většina repríz v následujícím roce. Slapstick Sonata bude mít i finskou premiéru, a to 22. května 2012 v Národním divadle v Helsinkách.

Premiéra se odehraje v rámci festivalu Malá inventura 2012, který letos již podesáté prezentuje úspěšnou tvorbu uplynulé sezóny nejen v českém prostředí. Více infromací a vstupenky zde.

Další termíny Slapstick Sonata:
24. února – La Fabrika, Praha, 21:00
25. února – La Fabrika, Praha, 19:30
11. března – La Fabrika, Praha, 19:30
12. března – La Fabrika, Praha, 19:30
4. dubna – La Fabrika, Praha, 19:30
5. dubna – La Fabrika, Praha, 19:30
6. dubna – La Fabrika, Praha, 19:30
22. května – Národní divadlo v Helsinkách, Finsko, 19:00
23. května – Národní divadlo v Helsinkách, Finsko, 19:00
24. května – Národní divadlo v Helsinkách, Finsko, 19:00
25. května – Národní divadlo v Helsinkách, Finsko, 19:00
26. května – Jyväskylä, Finsko, 19:00
27. května – Jyväskylä, Finsko od 19:00

Předprodej a rezervace vstupenek na reprízy Slapstick Sonata
www.lafabrika.cz