26. 4. 2023, Zpravodajství

Nový cirkus po třinácté v Plzni 14. – 20. května

13. ročník festivalu nového cirkusu Žonglobalizace láká na večerní program i zábavu pro celou rodinu. Třetí květnový týden (14. – 20. května) Plzeň přivítá novocirkusové hvězdy – španělský Kolektiv Lapso Cirk, české žonglérské matadory Bratry v tricku, domácí TUTOcirk, i mnohé další. Cirkusové šapitó, workshopy a doprovodné atrakce festivalu tentokrát netradičně najdou své místo v centru města v lokalitě U Ježíška.

Týdenní program festivalu nabídne každý den novocirkusová představení různého formátu v cirkusovém šapitó i zábavu pro celou rodinu. Pro návštěvníky festivalu bude připravena odpočinková zóna s barem a občerstvením, pro děti herna a překrásný dřevěný kolotoč. V programu festivalu samozřejmě najdete také workshopy s možností vyzkoušet si různé novocirkusové disciplíny. Pro dospělé je pak od pondělí až do konce festivalu každý večer po představení připravený bar a after party s DJs.

Co nabízí jednotlivé festivalové dny?
V neděli 14. května festival zahájí den zaměřený na dětského diváka. V areálu festivalu bude připravena cirkusová hernička pro nejmenší a rodiče s dětmi se mohou těšit na společné workshopy. Přichystáno je loutkové představení Divadla Toy Machine Kocour v botách. V 16 hodin proběhne oblíbený kabaretní večer Cirkus do Gala studentů plzeňského centra pro nový cirkus Cirkulária. V pondělí 15. května se dostane ke slovu mladá krev a síly spojí studenti ze dvou novocirkusových center v republice – teenageři z plzeňského Cirkulária a pražského CIRQUEONu představí své autorské prvotiny.

Plzeňská company TUTOcirk ve spojení s hudebnicí Vi Huyen Tran (Viah) uvede v úterý 16. května svou komorní novinku Pusinky a nakládačky. Středa 17. května bude patřit již zmíněným Bratrům v tricku, o den později performerka Klára Hajdinová ve svém autobiografickém představení V kruhu zpracovává s nadhledem téma duševního zdraví. „Projekt V kruhu je mým prvním autorským počinem. Poprvé se zde ale pouštím do dobrodružství být sama na jevišti, se svým vlastním tématem. Někdy mám pocit, že se z toho kruhu nedá vystoupit, i proto mi přišlo důležité zapojit po představení diskuzi s odborníkem,‟ prozrazuje motivaci vzniku inscenace autorka Klára Hajdinová. V pátek 19. května přivítáme Kolektiv Lapso Cirk, celý týdenní program pak vyvrcholí v sobotu 20. května, během které je vstup na všechny akce zdarma. Těšit se tak Plzeňané mohou na dřevěný kolotoč řezbáře Matěje, chystané představení Banana od domácích TUTOcirk, přechod provazochodce na laně přes řeku, či večerní Galashow se zahraničními i českými hvězdami nového cirkusu, ale i s nastupující generací z cirkusových center v republice.

Žonglobalizace se zaměřuje i na rozvoj a popularizaci nového cirkusu a proto je nedílnou součástí festivalu i dopolední doprovodný program jako představení pro školy, networkingová setkání regionálních novocirkusových organizací, či vzdělávací akce pro pracovníky s mládeží.

Festival se koná za finanční podpory města Plzně, Ministerstva kultury České republiky, Plzeňského kraje, Nadace 700 let města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2, VODÁRNA PLZEŇ a za podpory Městského obvodu Plzeň 3, PilsFree z. s., Plzeňské krajské rady dětí a mládeže, ImagePro a Dragon Print. Mediálním partnerem je Český rozhlas Plzeň a Radio 1.

 

Pro více informací sledujte FB žonglobalizace nebo webové stránky festivalu.