18. 9. 2014, Zpravodajství

STAŇTE SE SOUČÁSTÍ PQ2015! SEHRAJTE SVOU ROLI!

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru vyzývá umělce k účasti na projektech pro následující ročník PQ 2015! 

Součástí 13. ročníku PQ budou doprovodné experimentální projekty, které se odehrají jak ve výstavních síních, tak přímo v ulicích hlavního města Prahy. Čeští umělci mají nyní jedinečnou možnost podílet se na některých z nich!

Do 31. října 2014 mohou umělci zasílat přihlášky pro následující projekty:

Performativní „gastro-výstava“ s názvem Tvůrci poskytne prostor umělcům-kulinářům. Autoři budou vyzváni k přípravě jídla-exponátu, které budou následně servírovat divákům.  Jednotlivé exponáty bude spojovat kromě poživatelnosti také další podmínka – pokrmy musí být spjaty s divadelní tematikou. Kurátorkou projektu je islandská divadelní umělkyně Rebekka A. Ingimundardóttir.

Příběhy rekvizit jsou tématem experimentální výstavy s názvem Předměty, kterou kurátorsky připraví konceptuální umělec Tomáš Svoboda. PQ hledá zajímavé příběhy spojené s jevištními předměty. „Zajímá nás primárně příběh samotné rekvizity, jejího výrobce, uživatele nebo majitele. Neomezujeme se však jen na divadelní inscenace. Zajímá nás také její role ve společenském či politickém kontextu,“ uvádí Svoboda. Výstava bude probíhat v galerii Nová Síň v Praze. 

Posledním doprovodným experimentálním projektem PQ 2015 jsou Kmeny. Jedná se o kostýmový happening přímo v ulicích hlavního města. PQ pro tuto akci hledá lidská seskupení, která se vyznačují jednotnými kostýmy a charakteristickým kodexem chování.  Jednotlivé kmeny budou procházet centrem Prahy po předem určené trase. Na konci každé procházky dostane daný kmen příležitost předvést desetiminutové vystoupení ve veřejném prostoru. Kurátorkou Kmenů je umělecká ředitelka Pražského Quadriennale Sodja Lotker.

Již tradičně zaujímá v rámci PQ významnou část studentská sekce, kterou v příštím roce obsáhne edukativní projekt SpaceLab. V rámci SpaceLabu mají studenti stále možnost přihlásit své inscenace a performance pro  Pouliční představení  či Představení v divadle DISK.

Informace, jak se přihlásit, naleznete na stránkách jednotlivých projektů anebo na karina.kotulkova@pq.cz.