27. 10. 2014, Zpravodajství

Festival Přes čáru

Vážení přátelé klaunerie, nového cirkusu, pohybového divadla a performing arts vůbec!

Rádi bychom Vás upozornili na blížící se termín uzávěrky (pátek 31. října) pro podání přihlášky k účasti na workshopu klaunské scénické tvorby vedeném Heinzi Lorenzenem!
Přihlásit se můžete zde.
Workshop se uskuteční od 10. do 15. listopadu 2014 nejen v Divadle Bolka Polívky.
Heinzi Lorenzena budou v rámci workshopu doprovázet a tlumočit Ján Mikuš (SK) a Pierre Nadaud (FR/CZ). 
Podrobné informace naleznete na www. prescaru.cz.

Workshop obsahuje ranní lekce vedené H. Lorenzenem, odpolední čas na zkoušení a následné konzultace postupu s Lorenzenem. Workshop se uzavírá veřejnou prezentací výstupů na scéně Divadla Bolka Polívky v rámci Noci divadel 2014.Prosíme zájemce o účast na workshopu, aby vyplnili internetovou přihlášku (pod tímto odkazem). Uzávěrka pro odeslání přihlášek je stanovena na pátek 31. října 2014.Tato stáž je určena klaunům – hercům a tvůrcům, kteří pracují na klaunských inscenacích, klaunských sólech a číslech, nebo těm, kteří chtějí iniciovat novou tvorbu v žánru klaunerie.Cena pro účastníka workshopu: 3500,- Kč za účast na 6denním workshopu zahrnuje ubytování v oblasti širšího centra Brna.

Dnes je smích skoro exkluzivně založený na žertech, vulgarizaci a sebezesměšnění. Nic hlubokého. Klaun vyvolává smích selháváním. Proto je taky tragický. Klaun nás vrací k nám samým – díky němu přiznáme nedokonalost člověka. Úspěchem klauna je jeho selhání, kiks. Jeho příběh je epopej pohromy. Hledám spoje mezi tragedií a klaunským uměním.“Heinzi Lorenzen: klaun, herec, režisér a pedagogJacques Lecoq, Alain Mollot a Pierre Byland uvedli Heinzi Lorenzena do klaunských umění. V létech 1992 až 1999 Heinzi cestoval po světě s Footbarn Travelling Theatre company. Poté pracoval s Olivierem Perrier v Centre Dramatique National v Auvergne a s Davem Johnstonem v Berlíně. Je spoluzakladatelem Théâtre Des Racines Nées, kde mezi léty 2000 až 2003 působil jako režisér, a projektu Luzzi ich liebe dich (od r. 2004).
 
Poté, co pracoval s Collectif des clowns de Marseille (2002 – 2003), nastoupil do Maison des Clowns (2004 – 2009) a cirkusu Zanzibar (od r. 2007). V roce 2008 vytvořil v Subsistances a v La Cascade svoje sólové klaunské představení „KLUNTET“, které vzniklo ve spolupráci s André Riot Sarceyem a Aymeri Suarez Pazos. Od roku 2009 působí jako klaun v cirkusu Cahin Caha a v projektu „777“ v L’Apprentie Compagnie. V roce 2013 začal pracovat na svém novém představení „Zirkus Lara“.
 
Heinzi Lorenzen vyučoval ve FRACO (groteska a klaun) od 2004 – 2008 v Lyonu. V letech 2011 a 2012 pracoval se studenty CNAC (Narodní Centrum Cirkusových Umění). O rok později pak působil jako lektor v ENSATT (Ecole Nationale Supérieure d’Arts et Techniques du Théâtre) v Lyonu.
 
Vede také semináře AFDAS v La Cascade-Maison des arts du clown et du cirque v Ardèche a v Samovar v Paříži. Kromě toho vedl mnoho kurzů v Indii, Costa Rice, Kolumbii, západní Africe, Sýrii, Turecku a Francii. Od roku 2010 začal spolupracovat s Alainem Reynaud, v La Cascade pracuje na triech, workshopech zaměřených na tvorbu a kompozici klaunské hry. Kromě toho vede skupinové reflexe o výuce a předávání klaunského umění. Spolu s Nicolasem Bernard ze skupiny Nouveaux Nez napsal inscenaci „Corpus Mentalus“ pro festival Alba la Romaine v roce 2012.