26. 11. 2014, Zpravodajství

Opera s novým cirkusem – Stabat Mater v režii Radima Vizváryho

Vivaldi, Verdi či Antonín Dvořák. Také tito velikáni klasické hudby zahrnuli do svého repertoáru církevní báseň Stabat Mater. Oblíbený text nyní zhudebnila skladatelka Valentina Shuklina, ovšem s jasným záměrem pro dramatizaci v podání Tiché Opery. O režii se postaral známý mim Radim Vizváry. Premiéra inscenace, která v sobě snoubí operu s novým cirkusem, se koná 1. prosince v pražském Paláci Akropolis.

Zcela nové pojednání duchovního kusu je velmi neobvyklé. Autorskou hudbu má na svědomí zkušená Valentina Shuklina. Skládala jí na slavný liturgický text, ovšem pro netradiční komorní obsazení – kvintet sólistů a smyčcový komorní orchestr. „Naše pojetí Stabat Mater je unikátním propojením současnosti s tradicí,“ řekla umělecká šéfka souboru Tichá Opera.

Valentina přišla s nápadem napsat tuto skladbu loni v létě za Radimem Vizváry, který po dobrých zkušenostech propojení opery s pantomimou chtěl do hry vložit také principy Nového cirkusu. „Valentina neskládá hudbu samoúčelně, ale tvoří ji zároveň jako scénickou,“ uvědomuje si režisér řady společných představení a dodává: „Sám textpředstavuje silné emoce a duchovní hodnoty, na které dnešní společnost zapomíná, my se je snažíme umělecky ztvárnit pro současného diváka.“ Hlavním motivem je pro tvůrce ukřižování, které zkoumají z různých úhlů pohledu.

Inscenace hledá společnou řeč umělců z rozdílných stylů. Například propojením akustické hudby s elektronickou či využití principů nového cirkusu a fyzického divadla v duchovním dramatu plném lásky, nesmrtelnosti a silné víry. „V kombinaci těchto žánrů vzniká nejvěrohodnější podobnost dramatizace textu. Nejde o prezentaci formy, jen se jí inspirujeme a jdeme po sdělení, které báseň nese,“ uvedl Vizváry.

Diváka má toto pojetí přivést k různým, zdánlivě vzdáleným asociacím, což může obohatit vnímání nejen tohoto díla, ale i zmíněných témat. „Myslím, že to je jedním z úkolu umění, otevírat nové myšlenkové a emoční horizonty a upozorňovat na ně,“ doplnila Shuklina.

Na výsledném díle se podílel také CIRQUEON, který podporuje projekty novocirkusové vlny a podílí se na rozvoji artistických dovedností profesionálů i široké veřejnosti. Inscenaci podpořili hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Nadace Život Umělce a ELEKON, s.r.o.

Premiéra: 1. 12. 2014 ve 20 hodin, Palác Akropolis, Praha.

Repríza: 1.2.2015 ve 20 hodin, Palác Akropolis, Praha.

Vstupenky: na pokladně Paláce Akropolis za 250 Kč / 150 Kč, nebo v síti Ticketportal.

Kontakt: Jakub Urban, 777 947 430, tichaopera@gmail.com, www.tichaopera.cz

 

Hudba, hudební nastudování a dirigentka: Valentina Shuklina

Režie, dramaturgie a choreografie: Radim Vizváry

Scénografie: Lucie Škandíková

Kostýmní výtvarnice: Petra Vlachynská

Elektronická hudba: Matouš Hekela

Lightdesign: Karel Šimek

Produkce: Jakub Urban

Obsazení:

Performeři: Jonáš Janků Marek Menšík a Ondřej Holba

Zpěv: Irina Rurac, Zuzana Šejtková, Lucie Prokopová, Václav Cíkánek, Ivo Michl

Živý doprovod: Komorní orchestr Tiché Opery