16. 11. 2010, Zpravodajství

Nejnovější kniha Jacoba Pascala „Cirque et Compagnies“

Pascal Jacob je cirkusový teoretik a historik, který vyučuje dějiny cirkusu na Národní cirkusové škole v Montrealu (l’École nationale de cirque de Montréal), Cirkusové škole v Bruselu (l’École supérieure des arts du cirque de Bruxelles) a na Nové Sorboně (la Sorbonne Nouvelle, Paris-III). Je autorem několika knih o cirkusu a opeře. Jako cirkusový badatel navštívil Čínu, Kanadu a mnoho evropských zemí, přičemž ve Francii vykonává funkci uměleckého ředitele Cirkusu Phénix a Světového festivalu cirkusu zítřka. Ve svých knihách se zabývá především vývojem cirkusového umění od počátku k dnešku. Mezi jeho nejznámější publikace patří Le CirquDu théâtre équestre aux arts de la piste, Les Clowns, Les Jongleurs, Les Ecuyères a Le cirque – Un art à la croisée des chemins.

 Jeho nejnovější kniha Cirque et Compagnies vyšla v nakladatelství ACTES SUD JUNIOR a ve spolupráci s Hors les murs. Kniha pojednává o světě cirkusu, který podle Jacoba nachází své kořeny již v pravěkých rituálech napodobujících zvířata, stejně jako ve vyprávění kočovných cikánů a vystoupeních kejklířů a akrobatů.

Cirkus, i přesto že ho znají všichni, zahaluje stálé tajemství, které diváky tolik přitahuje. Je to svět, který se mění a přesto v něm zůstává něco, co je společné všem jeho odnožím. A obzvláště dnes, kdy do povědomí diváků na celém světě proniká nový cirkus, dochází k míšení nových a starých cirkusových tvůrčích postupů společně s jinými uměleckými druhy (tanec, divadlo, výtvarné umění, nová média), je velmi těžké rozlišit, co je původní a co tradiční. Nová kniha Pascala Jacoba se pokusí nahlédnout do duše tohoto tísíciletého umění a odkrýt jeho tajemství, charakter a vlastnosti, které zajistily jeho věčnou slávu.

Knihu je možné objednat www.actes-sud-junior.fr