18. 11. 2010, Zpravodajství

Výlet do Země nezemě

Nejnovější inscenace souboru Décalages – divadlo v pohybu se jmenuje Bez Země. Samotný název částečně napovídá, že s realitou našeho světa i s jeho zemskou přitažlivostí se přímo nepočítá. Inscenace Bez Země je krátkým, ale zato intenzivním, vyprávěním fantastického příběhu, který jeho tvůrci vložili do řady metaforických obrazů. Protagonisty jsou kouzelné i okouzlující pohádkové bytosti – Víla (Seiline Vallé), kapitán Hook (Salvi Salvatore) a Petr Pan (loutka).

Salvi Salvatore a Seline Vallée vytvořili ve spolupráci s Véronic Joly pohádkové divadelní dílo inspirované knihou Petr Pan Jamese Mathewa Barryho. Příběhy Petra Pana, malého chlapce, který nechtěl vyrůst a který tráví čas na kouzelném ostrově zvaném Neverland, jsou protkány pavučinou spředenou z kouzel a zázraků, jež nepřestanou bavit děti ani dospělé. A jsou to především lidské vlastnosti vložené do nadpřirozených bytostí, díky nimž se stává Barryho dílo přitažlivým a aktuálním i dnes.

Jevištní tvar, do něhož dobrodružství Petra Pana vložil soubor Décalages, není o nic méně kouzelný nebo méně výmluvný. Vallée se společně se Salvatorem zříkají téměř jakéhokoli slovního projevu. Seiline Vallée je půvabná a rozmařilá Víla, nevinně se usmívající i rozkošně hněvající. Drobné a křehké tělo umocňuje něžnou komičnost jejího charakteru zvláště při vzdušné akrobacii situované do kovové klece zavěšené u stropu. Je schopna přirozeně si hrát s loutkou umístěnou ve větvích taktéž zavěšených nad podlahou jeviště. Seiline Vallée však nezůstává pouhou loutkovodičkou, ale je právoplatnou hereckou partnerkou, která pomocí gest a přehnané mimiky rozehrává s Petrem Panem pantomimický dialog. Mezi Vílou a Petrem vzniká přátelský vztah. Ona ho tajně miluje, on ale chce zůstat nepolíbeným malým chlapcem.

Jedinou zápornou postavou pohádkové fantazie je kapitán Hook, který nás o své identitě brzy přesvědčí kovovým hákem místo ruky (o tu jej připravil Petr Pan — a svou trofej si schovává v žebradle). Hookovo entré, ve kterém prchá z vězení starého korábu je napínavé a efektní: dekorace je vytvořena z velké kulaté nádrže překryté dřevěným víkem a je nestabilní, takže to vypadá, jako by se koráb houpal ve vlnách. Hook kolem sebe šíří rozruch. Zlostně bručí, naparuje se jako kohout a uchvacuje okolí akrobatickými dovednostmi na vertikálním laně. Jeho boj proti Petru Panovi je však marný a zápas nakonec prohrává.

Seiline Vallée i Salvi Salvatore jsou nejen zkušení herci, mimové a akrobaté, ale též dobří loutkoherci. Oba s lehkostí a vtipem splývají s loutkou Petra Pana, který v jejich rukou ožívá v hrdinu schopného vzlétnout k oblakům, vyšplhat po laně i po kleci a bojovat s dřevěnou hůlkou stejně jako s šavlí.

Plastičnost potemnělého jeviště divadla NoD podporuje bodové osvětlení, které zviditelňuje jednání herců na jednotlivých rekvizitách. Dominantním prvkem scénografie je abstraktní tvar výše zmíněného korábu a obří kovová klec, která je zavěšena u stropu v přední části jeviště. Klec členěná na množství otvorů umožňuje Salvatoremu a Vallée zavěšovat se v komických a zároveň i riskantních pozicích. Dramatická situace je humorně rozehrávána oběma protagonisty prostřednictvím zápasu mezi Vílou a Hookem. Ten se snaží Vílu nejprve svést a později i zajmout. Výstup je choreograficky postaven na párové závěsné akrobacii.

Estetičnost jednotlivých obrazů podporují jevištní metafory: fialové světýlko může zastupovat čarující vílu a příčná flétna se v rukou Salvatoreho promění na Hookův ostrý kord. Stejně tak i vertikálně zavěšené lano je poslední cestou, po níž Pirát na konec odchází ze světa živých.

Novocirkusový soubor Décalages se má díky inscenaci Bez Země ve svém repertoáru vtipnou a krásnou divadelní pohádku, která choreografickou i režijní invencí pobaví dospělého i dětského diváka. Divadelní i akrobatická složka splývají a tvoří tak dohromady dynamický jevištní tvar.

Décalages – Bez Země. Námět  Véronic Joly, Seiline Vallée, Salvi Salvatore na motivy Peter Pan od James Matthew Barrie. Režie Véronic Joly a Décalages, výprava a loutky Matěj Němeček a Daniela Klimešová, hudba Daniel Fikejz. Premiéra 9.10.2009

pro Divadelní noviny 6/2010, www.divadlo.cz

Veronika Štefanová