26. 2. 2009, Zpravodajství

La Putyka

Nová inscenace Rostislava Nováka kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním pojetí nového cirkusu.

Originální pojetí inscenace La Putyka je vedeno především snahou nekopírovat francouzské novocirkusové zdroje. „Francií jako kolébkou nového cirkusu se samozřejmě inspirujeme, ale tak, jako mají Francouzi víno, tak mají Češi pivo. Naše inscenace proto vychází z českých reálií hospodského života. La Putyka je hospodský nový cirkus,“ přibližuje svůj nový projekt Rostislav Novák.Do projektu zapojil Rostislav Novák kromě herců a tanečníků také muzikanty a sportovce. Například mistry ČR v akrobatických skocích na trampolině nebo mistry bojového umění wu-shu, kteří mají v inscenaci číslo v parterní akrobacii. Dojde i na triky s gymnastickými balony, speciálně upravenými pro koňské polo nebo na retro kolečkové brusle.

Na hudbě k představení se podílel hudebník Jan Křížek spolu s muzikanty a performery Vojtěchem Dykem a Jukubem Prachařem. Během představení se bude hrát naživo, stejně tak, jako budou naživo muzikanti a performeři točit pivo.

Rostislav Novák je přední český herec, performer, akrobat a loutkář. Je potomkem rodiny Kopeckých v 8. generaci. Za inscenaci 8 – polib prdel kosům, kterou vytvořil s režisérským tandemem SKUTR, byl nominován na cenu Talent roku Cen Alfréda Radoka a na festivalu Skupova Plzeň za ni získal Cenu města Plzně. V ČR vedl v roce 2008 workshop pro slavný kanadský „nový“ cirkus Cirque de Soleil. Rostislav Novák vystupuje v inscenacích režisérského tandemu SKUTR, v Divadle Minor, v Národním divadle (Revizor) a inscenaci Hidden Landscapes souboru DOT 504.

Rostislav Novák: La Putyka

La Fabrika, Komunardů 30
21. a 29. dubna, 19.30
25. – 29. května, 19.30

Koncepce a režie: Rostislav Novák, SKUTR a kolektiv
Hudba: Jan Křížek, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař, Petr Kaláb
Scéna: Hynek Dřízhal a kolektiv
Kostýmy: Kristina Záveská
Hrají: Jiří Kohout, Petr Horníček, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová, Pavel Mašek, Petr Dejl, Tereza Toběrná, Zbyněk Šporc, Rostislav Novák, Anna Schmidtmaierová, Jan Loukota

Projekt vznikl za podpory: Hlavní město Praha, Nadace Život umělce, Divadlo Archa, Zahrada, o.p.s., Scénografie, Dance Perfect, Cirqueon