6. 5. 2017, Zpravodajství

CirkUFF 2017 v australských barvách

Trutnovský Cirk-UFF letos v australských barvách 

Svátkem milovníků adrenalinu, euforické zábavy i experimentálního umění se stane na začátku června Trutnov. Novocirkusový festival Cirk-UFF se již posedmé stane místem sekání nejlepších českých i světových souborů tohoto oboru. Umělci z různých koutů světa spolu s diváky rozzáří podkrkonošskou metropoli od středy 31. května do neděle 4. června.

Po loňském uvedení premiéry divácky neobyčejně úspěšného mezinárodního projektu Filament, mezi jehož tvůrci byla řada umělců se zkušenostmi z Cirque du Soleil, se letos organizátoři zaměřili na australskou produkci. Diváci nejen z České republiky budou mít unikátní možnost zhlédnout nové představení Backbone mezinárodně vysoce respektovaného australského souboru Gravity & Other Myths. „Měl jsem možnost navštívit premiéru Backbone v polovině března v Adelaide a musím říct, že je to strhující a při tom kouzelné představení. Jedno z těch, z něhož jsou nadšeni diváci i kritika. A Cirk-UFF bude, vedle německého Recklingausenu, jednou ze dvou možností vidět toto představení v Evropě,“ uvedl ředitel festivalu Cirk-UFF Libor Kasík.

Dalším lákadlem pro širokou diváckou veřejnost bude bezesporu představení Déluge francouzského souboru Compagnie SansGravité. „Jedná se o směs nového cirkusu a nové magie. Hra je o geniálním a zároveň bláznivém vynálezci, jemuž v jeho laboratoři nejdříve vše funguje až nadpřirozeným způsobem do momentu, než se naopak začne vše hroutit,“ vysvětluje Libor Kasík.
Letošní ročník se oficiálně prezentuje i jako přehlídka české novocirkusové tvorby, Czech Showcase. Vedle známých souborů jako Cirk La Putyka, jenž představí právě připravované představení Batacchio, či Losers Cirque Company, kteří odehrají dokonce dvě různé inscenace, chystá Cirk-UFF i několik premiér. Nejen trutnovskému publiku dobře známí Bratři v tricku chystají pro Cirk-UFF premiéru představení Běžkařská odyssea, Cirkus Tety pak poprvé předvede svou novou show Hrdinky, kterou připravuje pod režijním a dramaturgickým vedením novopečeného držitele Thálie Radima Vizváry. „Osobně se těším i na novinku mladíků z CinkCinkCirku, která má název Dukto a u nás se představí ve stádiu work in progress,“ doplnil Kasík.

Kompletní program festivalu, jehož grafickou prezentaci zajišťuje již počtvrté malíř a komiksový kreslíř Jiří Grus, je možno najít na webu cirkuff.cz, prodej vstupenek včetně výhodných Cirk-UFF pasů začíná 10. dubna.