21. 10. 2011, Zpravodajství

Premiéra Na Větvi! Décalages – divadlo v pohybu

Nová premiéra česko-francouzského souboru Décalages – divadlo v pohybu již 14. listopadu v 20:00 hodin v divadle Alfred ve dvoře. Inscenace je výsledkem tvůrčí spolupráce čtyř umělců, žánrově nezařaditelná (divadelně cirkusové představení s prvky koncertu a kabaretu). Tvorba Décalage je vždy překvapivá a přináší v každé inscenaci něco nového. Kam umělecký tým dovedla vzájemná spolupráce můžete vidět také v reprízách 15. a 16.listopadu vždy ve 20:00. Brněnská premiéra proběhne na Stadecu 14. prosince 2011 v 19:30.

„Abychom si mohli říci, že je konec, musíme spolu ještě mluvit a cítit k sobě alespoň nějakou náklonnost…

Abychom nalezli pravdu, tu pravou pravdu, je třeba jít za svými touhami…

Abychom se mohli obnažit, je třeba se vysvléci!

Když velká pravda byla vyslovena, leckdo si povšiml, když byla vyslovena, nahlas a zřetelně, velká pravda, leckdo si povšiml, u sta hromů, leckdo si povšiml, děs a hrůza, leckdo si povšiml, že se nevynašlo ucho, aby ji slyšelo.“

Režie: Pierre Nadaud, námět: Pierre Nadaud, Seiline Vallée, Salvi Salvatore a David Synák. Poezie: Norge, hrají: Seiline Vallée, Salvi Salvatore, David Synák, světelný design: František Fabián, hudba: David Synák, produkce: ART Prometheus – Judita Hoffmanová, Jakub Vedral, koprodukce: Motus – produkce divadla Alfred ve dvoře, Stadec

Décalages – Divadlo v pohybu

Česko – francouzský divadelní soubor založili Seiline Vallée a Salvi Salvatore v roce 2007.
Oba umělci se setkali v rámci svého angažmá v Divadle Continuo, jehož byli několik let nedílnou součástí. Jejich nejvýraznějším projektem v rámci tohoto souboru se stala diváky vysoko ceněná inscenace „Letokruhy“. Jejich divadelní výraz vychází z principů nového cirkusu a pracuje s prvky fyzického, pouličního, loutkového i klasického divadla.
Snahou souboru je tvořit inscenace, vycházející ze skutečného života a konkrétních situací. Výsledkem divadelní transpozice je poetický vizuální jazyk na rozhraní vzdušné akrobacie, tance, scénografie a činohry.
V práci souboru, jenž svá představení prezentoval v mnoha evropských zemích, hraje významnou roli prolínání žánrů a kultur.

Předchozí představení: Posedlost (režie: Irina Andreeva), TaBalada (režijní a dramaturgická spolupráce: Zoja Mikotová) a Bez Země (režie: Véronic Joly)

Pierre Nadaud
Francouzský filosof, klaun, tanečník, režisér, choreograf a pedagog, který u nás žije a pracuje od roku 1997. V současné době vede ateliér klaunské, scénické a filmové tvorby na brněnské DIFA-JAMU a zároveň je vedoucím tvůrčí skupiny Mamacallas. Na festivalu KoresponDance uvedl nedávno svoje nové představení „Lid beze jména“.

David Synák
Multiinstrumentalista, performer a zakládající člen skupiny Čankišou, David působil mimo jiné v divadle Husa na Provázku, v divadle Continuo a jako člen performeské skupiny V.O.S.A., která prezentovala českou kulturu v rámci doprovodného programu na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Norge
Jako východisko inscenace Décalages posloužila poezie belgického frankofonního básníka Geo Norge (1898-1990). Pod rouškou jednoduchého, přístupného a někdy až dětinského jazyka a všudypřítomného humoru skrývá Norgeova poezie skutečný metafyzický rozměr. Nezařaditelný básník, ohromený vlastní existencí, se nepřestává udivovat „jak jen mohu být člověkem?“ Jeho poezie svádí dohromady konkrétní a metafyzické, smyslnost a krutost, pravdu a nedůvěřivost, přízemní choutky i touhu po nekonečnu. Jeho nadšení z rozmanitosti života ve všech jeho podobách mu umožňuje pojednávat se stejným zaujetím o hvězdách stejně jako o žížale.