13. 11. 2011, Zpravodajství

Cirqueon promění léčebnu v centrum mezinárodního cirkusu

Ve dnech 21. až 24. listopadu hostí Psychiatrická léčebna Bohnice mezinárodní workshop sociálního cirkusu. Mezinárodního projektu vzdělávání lektorů a profesionálů působících v oblasti nového cirkusu Educircation se účastní artisté ze čtyř organizací: Associacio Valenciana De Circ (Španělsko), Hungarian Juggling Association (Maďarsko), The Invisible Cirkus (Velká Británie), Jonglier Katakomben gemeinnützige (Německo) a Cirqueon – Centrum pro nový cirkus (ČR).

Společně s terapeuty občanského sdružení Ledovec, které již tři roky pořádá pacientské cirkusy v českých psychiatrických léčebnách, artisté osloví pacienty a personál léčebny a při společných workshopech připraví veřejné cirkusové představení. Toto cirkusové představení se uskuteční ve čtvrtek 24. listopadu od 14:00 hodin v bohnickém Divadle za Plotem. „Na představení všechny srdečně zveme, společné vystoupení je fantastickou událostí jak pro diváky, tak pro všechny účinkující. Pokaždé jsme překvapení, jaké výkony pacienti, sestřičky i lékaři předvedou, a ještě víc tím, jak se díky tomu společnému cirkusovému ,bláznění‘ všichni navzájem vnímáme jako ,normální‘ “, zve ledovcová principálka Petra Bernhardtová. “To je alespoň pro mě hlavní smysl cirkusů.  A abychom tenhle terapeutický rozměr pacientských cirkusů ještě víc prozkoumali, naplánovali jsme po skončení představení společnou debatu s diváky a účinkujícími,“ doplňuje principálka.

 Sociální cirkus jako téma pro workshop

 Akcí, která je v rámci čtyřdenního workshopu v Psychiatrické léčebně, určena odborné veřejnosti, je otevřená debata o možnostech využití cirkusu v rámci terapií ve zdravotnických zařízeních. „Účastníci workshopu dostanou jedinečnou příležitost přímé konfrontace s českými i zahraničními lektory, kteří se věnují sociálnímu cirkusu. Rádi bychom tak otevřeli širší debatu o možnosti využití cirkusu v rámci terapie. Stejně podstatné je pro nás téma působení cirkusu na instituce a na lidi a jejich role v nich,“ popisuje jeden z organizátorů workshopu Martin Fojtíček z Ledovce. Debata s lektory se koná ve středu 23. 11. od 16:00 hodin v  Zimní zahradě bohnického Divadla Za plotem. Vstupné na debaty i na představení je, podobně jako při Babím létě v Bohnicích, zdarma. „Do Bohnic dorazí dvanáct nadšených lektorů nového cirkusu z celé Evropy. Většina z nich se věnuje žonglování, ale chybět nebude ani pár akrobatů. Oficiálním jazykem našeho workshopu bude angličtina. Jsme všichni zvědaví, jestli neznalost češtiny bude pro lektory překážkou nebo ne. Máme pro jistotu v každé skupině někoho česky mluvícího, ale doufáme, že se lektoři a pacienti dohodnou i bez překladatele jen za pomoci cirkusu. Právě o to nám totiž jde!“ dodává Barbora Adolfová z Cirqueonu – Centra pro nový cirkus, který je hlavním pořadatelem workshopu.