17. 11. 2011, Zpravodajství

Winterfest Salcburg

Ačkoliv v netypickém ročním období (obzvláště pro stavbu šapitó), festival se profiluje jako jediný svého typu v Rakousku. V poměrně dlouhé době trvání nabízí v programu takřka každý večer jeden ze čtyř pozvaných profesionálních souborů nového cirkusu a festivalová dramaturgie letos vybrala opravdové. Největšími hvězdami jsou v letošním roce kanaďané The 7 Fingers s předsatvením La Vie, které slibuje hříšně-smyslný kabaret. Absolvěnti Montrealské cirkusové školy patří mezi světovou špičku a rozhodně musíme doporučit tuto produkci.Posledním souborem jsou francoužští Cirque Rasposo s představením Le Chant du Dindon, kde živá kapela udává dynamický balkánský rytmus celého představení, ve kterém uvidíte fantastické artistické výkony. Další také francouzské soubory Le Boustophédon či L’Atelier Lefeuvre & André u nás známe z festivalu Letní Letná. 

Pokud si chcete zpříjemnit předvánoční shon výletem do Rakouska, doporučujeme Salcburg, i když vstupenky na jednotlivá představení nejsou z nejlevnějších.  Plné vstupné na jednotlivá představení se cenově pohybuje mezi 30-46€ .

Winterfest je velkolepým festivalem, kde vedle cirkusu najdete také divadelní představení, koncerty a produkce pro děti. Je zajímavé, že tento festival je 100 % soběstačný. Nedostává podporu ani od města ani z Ministerstva kultury. Vedel divadelních produkcí je součástí festivalu velký vánoční trh, organozátoři pronajímají prostory restauratérům a pořádají komerční akce ve festivalovém areálu tak, aby se festival uživil.

Více informací a program k festivalu naleznete zde.


Mnichov – Tollwood Winter Festival

23.11. – 31.12. 2011

V Mnichově mohou lidé až do Silvestra navštívit festival, který se mimo kulturní program věnuje v letošním ročníku také ekologickému zemědělství, organickým potravinám či ochraně životního prostředí, neboť jeho téma se nese v duchu hostin, jídla a především kontroly jeho kvality. Festival se pravidelně koná dvakrát do roka a z malého regionálního festivalu se po více než 20 letech stala celostátní událost s více než 1,5 miliony návštěvníky každý rok. Do široké nabídky „specialit“ se zařadila také vlna Nouveau Cirque v podobě 4 cirkusových představení, kterými jsou například švédský Cirkus Cirkör s nejnovějším představením “Undermän“, či Compagnie Ieto z Francie.

Bližší informace a termíny jednotlivých představení naleznete zde.