3. 10. 2018, Zpravodajství

Cirk La Putyka připravuje premiéru ADHD

21. 10. 2018, 19:30, Jatka78 / Novocirkusová groteska, báseň, obraz i noční běs.

V představení se soubor zaměřuje na lidskou osobnost, konkrétně na takzvanou poruchu pozornosti s hyperaktivitou známou pod anglickou zkratkou ADHD. Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka ml., kterému jako dítěti byla tato porucha diagnostikována, představí osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Nizozemska a Francie. Jeden z nejlepších světových žonglérů, akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci i akrobat visící za vlasy.

Soubor tak divákům nabídne „nejnovocirkusovější“ podívanou za několik posledních let. Zároveň je ale cílem představení upozornit na to, že ADHD není onemocnění, ale nová kvalita života.

Téma představení je pro Rostislava Nováka ml. velmi osobní. „Sám jsem byl jako dítě diagnostikován ADHD a jeden z mých synů je ADHD také,“ říká. „Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale přednost. Nová kvalita života.“ Při přípravě projektu Novák spolupracuje s psychology, terapeuty, psychiatry, neurology i s dětmi ze speciálních škol.

Účinkují: Risto Sakari Männistö, Carlos Landaeta Meneses, Emile Pineault, Mireia Piñol Martínez, Vincent Bruyninckx, Jonas Garrido Verwerft, Mauricio Rafael Cugat, Sandra Pericou-Habaillou

Námět a režie: Rostislav Novák ml.

Scénografie: Pavla Kamanová

Choreografie: Thomas Steyaert

Hudba: Jan Balcar

Kostýmy: Petra Ptáčková

Grafický design: Martin Sršeň

Produkce: Michal Sikora

Public relations: Jiří Sedlák

Smyčcový kvartet Unique Quartet

Více na laputyka.cz.