15. 12. 2011, Zpravodajství

Divadlo Komedie uvádí českou premiéru kontroverzní komedie ODPAD, MÉSTO,SMRT

Pražské komorní divadlo uvede českou premiéru hry Rainera Wernera Fassbindera ODPAD, MĚSTO, SMRT. V úpravě Dušana D. Pařízka se tato kontroverzní komedie stává obrazem města, v němž se každý svým způsobem prostituuje a zaprodává. Za Cirqueon se podílel na přípravě představení pohybovou spoluprácí Jonáš Janků.  

Fassbinder se ve svém téměř nehraném příběhu o náhlém zbohatnutí prostitutky Romi M. zabývá podstatou konzumní společnosti, skrývaným i otevřeně proklamovaným rasismem, homofobií a alibistickým přehlížením důsledků těchto jevů.  Ačkoli hra nastavuje nelichotivé zrcadlo mj. politické korektnosti, která mnohdy vede k pokrytectví, protože xenofobii a intoleranci sice zastírá, ale neřeší, bylo její uvedení v německy mluvících zemích donedávna opakovaně zakazováno a její autor mimo jiné nařčen z antisemitismu.

„Naši dobu určuje ‘neviditelná ruka trhu‘, která vede spořádané občany k výdělečnému obchodování s vlastním svědomím. Nabízí se řada otázek: Neprodáváme se příliš lacino? Lze pravidla trhu aplikovat na mezilidské vztahy? Může každý z nás nabídnout i něco víc, než kdejaká pouliční šlapka? Máme vůbec nárok nějakou ‘pouliční šlapku‘ soudit? Morální integrita, zodpovědnost a občanský postoj ztrácí v dnešní době význam. O neprodejné zboží není zájem. V období krize se sází na falešnou morálku a lhostejnost, vidina okamžitého zisku vzbuzuje v každém z nás podnikavého ducha. A po nás ať přijde potopa.“ (Dušan D. Pařízek)

Představení je spíše pro náročnějšího diváka, ostatně jako téměř všechny inscenace Komedie. Rozhodně doporučujeme zajít nejel na tento kus, ale i na ostatní představení Komedie, protože v divadle k červnu 2012 ukončí svoji činnost oceňovaný soubor pod vedením Dušana Pařízka. více informací zde: www.prakomdiv.cz 

Rainer Werner Fassbinder

ODPAD, MĚSTO, SMRT

 překlad: Zuzana Augustová

dramaturgie: Hermann Seeler

kostýmy: Kamila Polívková

úprava, scéna a režie: Dušan D. Pařízek 

pohybová spolupráce: Jonáš Janků, Cirqueon – centrum pro nový cirkus 

hrají: Jiří Černý, Martin Finger, Stanislav Majer, Gabriela Míčová, Martin Pechlát, Dana Poláková

česká premiéra: 15. prosince 2011 ve 20.00 hodin v Divadle Komedie

nejbližší reprízy: 17. a 22. prosince 2011, 9., 11., 18. a 28. ledna 2012 vždy ve 20.00 hodin v Divadle Komedie