6. 2. 2012, Zpravodajství

Trocha teorie o novém cirkuse

Edukační program pro dospělé, který obsahuje základní informace o novém cirkuse a jeho vzniku. Součástí programu jsou i projekce a závěrečná diskuse. 
Nový cirkus, umělecký druh pocházející z francouzského prostředí, posledních deset let zapouští kořeny i v České republice. Zahraniční soubory jsou zvány do ČR na festival Letní Letná, vznikají nové umělecké projekty, v jejichž popředí stojí Cirk La Putyka, Décalage nebo Cirkus Mlejn. Cirkusová umění stále získávají na popularitě, přičemž označení „nový cirkus“ se v posledních letech profiluje jako úspěšný marketingový produkt. O novém cirkuse se píše i mluví, ale málokdo ví, co stojí za jeho vznikem, kdo patří mezi průkopníky tohoto umění a jak se podoba nového cirkusu proměňovala až do dneška, kdy už nehovoříme o cirkusu novém ale o „cirkusu současném“.
Cílem přednášek je seznámit posluchače s počátky nového cirkusu jakožto svébytného divadelního druhu. Vznik nového cirkusu bude mapován od prvního impulsu, kterým bylo založení cirkusových škol ve Francii, v Kanadě a ve Velké Británii. Budou představeny soubory, jako je Cirque Plume, Archaos, Zingaro nebo Cirque Baroque , které francouzské novocirkusové hnutí započaly. Jejich tvorba a jednotlivé inscenace poslouží jako příklady, které umožní srovnání nového cirkusu s cirkusem tradičním. Od nového cirkusu se přesuneme k aktuálnímu označení tohoto umění, které se v devadesátých letech XX. století proměnilo na označení „současný cirkus“ a o jehož vymezení se pokusíme prostřednictvím příkladů tvorby souborů tohoto období – Arts Sauts, Anomalie, Les Colporteurs, Cirque Ici nebo Que-Cir-Que. Aby byla představa posluchačů o novém a současném cirkusu kompletní, budou představeny i některé ze souborů, které dnes patří ke světové špičce v oblasti nového (současného) cirkusu.

Přednášky j emožné dohodnout „na míru“ pro vaše potřeby.

Možný program přednášek:
1. Vznik nového cirkusu – Francie, Británie, Kanada
2. Zingaro – Francie
3. Cirkus Cirkor – Švédsko
4. WHS – Finsko
5. Invisible Circus – Velká Británie
6. Circa – Austrálie
8. Tendence současného cirkusu v Evropě

Je možné připravit i celý přednáškový blok přímo na míru.

Pro více informací neváhejte a obraťte se na nás!

kontakt: Šárka Maršíková

sarka@cirqueon.cz