29. 4. 2010, Zpravodajství

Le Quai – přístav pro živé umění v Angers

Francouzi jsou známí svou láskou k modernímu umění. Ale na rozdíl od mnoha evropských zemí, v nichž vláda příliš pozornosti kulturnímu dění nevěnuje, a tudíž se nepředá ani s financemi, Francouzi své umělce výrazně podporují. Po celém území Francie vyrůstá řada multifunkčních moderních budov, které slouží všem současným aktivním umělcům.

Případem takového víceúčelového prostoru je i Le Quai (Přístav) ve francouzském Angers, kde se po celý rok konají výstavy a perfomance zaměřené na vizuální a živé umění.
Žádné moderní francouzské kulturní středisko se neobejde bez produkcí nového cirkusu. V sezóně 2009/2010 se Le Quai stane skutečným ?přístavem“ nových cirkusových inscenací souborů jako je například i soubor Traces. Tato skupina performerů pochází z Quebecu, tedy Mekky kanadského nového cirkusu. Traces si získaly světovou přízeň díky totálnímu propojení veškerého existujícího umění, nad nímž by žasnul i sám Richard Wagner. Jejich inscenace v sobě mísí tanec, hudbu, akrobacii, urban sport, poezii, divadlo a výtvarné umění. Do Angers přijedou s inscenací Les 7 doigts de la main (7 prstů jedné ruky), která bude ke zhlédnutí ve dnech 22. a 23. září 2009.

Neméně provokativní budou i představení dalšího kanadského souboru tentokrát z Montrealu, který je jednou z nejprestižnějších odnoží slavného nového megacirkusu Cirque du Soleil. Soubor Nebbia umožní ve dnech 19. a 20. února 2010 přítomným cirkusovým nadšencům poodhalit tajemství jejich specifické cirkusové tvorby. Osobitý umělecký jazyk souboru Nebbia v inscenaci Cirque Éloize se zakládá na prostředcích divadelního, cirkusového a tanečního vyjádření, pochopitelně s potřebnou dávkou šílenství.