9. 5. 2012, Zpravodajství

Fiesta na piazzetě Národního divadla

Ruší se divadelní prázdniny! Nová scéna Národního divadla představuje letní festival outdoorové zábavy. Každý se může zúčastnit: divadlo, magie, žonglování, hudba, tanec, literatura, pouliční divadlo, adrenalinové sporty…

Fiesta je pokračováním dlouhodobé ambice Nové scény o přiblížení divadla široké veřejnosti. Divadlo v této outdoorové podobě vychází naproti divákům, inspiruje je a zve je k účasti. Divadelní konvence ustupují a divadlo se dotýká veřejného městského prostoru, je jeho součástí, baví a oživuje městskou krajinu, dotváří kulturní atmosféru letní metropole.

Fiestu pořádá Nová scéna na piazzetě Národního divadla; toto divadelní náměstí se nachází v těsné blízkosti Národní třídy a je ohraničené provozní budovou Národního divadla, Novou scénou a Divadelní ulicí. Nová scéna piazzetu již v minulých letech zabydlela letními instalacemi Piknik Nové scény (2010) a Sedni si! (2011). Letos od konce června do začátku srpna se piazzeta promění v kulturní hydepark s pravidelným programem. Od 23. 6. do 4. 8. se tu v rámci Fiesty uskuteční pod širým nebem přes čtyři desítky uměleckých akcí – a celý program je zdarma.

Osou Fiesty je každodenní pravidelný divadelní, hudební nebo jiný kulturní program. Hraje se převážně v odpoledních a podvečerních hodinách, tedy za denního světla; akce se nekonají v případě nepříznivého počasí. Nová scéna poskytuje účinkujícím základní produkční servis, sestavuje program a stará se o propagaci celého projektu. Účinkující vystupují za symbolický honorářový příspěvek na produkční náklady. Zájemci o vystupování v rámci letošní Fiesty se mohou přihlásit vyplněním jednoduchého dotazníku, který stáhnete zde. Dotazník odešlete na kontaktní e-mail fiesta@novascena.cz.

Pro Fiestu bude i letos navržen originální mobiliáře, který bude sloužit (nejen) jako mobilní letní hlediště. Jeho podobu navrhnou mladí architekti, které Nové scéna oslovila na jaře 2012 prostřednictvím zvláštní výzvy.