Lenka Švolíková TUMBLEWEEDS

Tumbleweed je nadzemní struktura řady druhů rostlin různého původu a řazení. Je to diaspora která, jakmile dozraje a uschne, oddělí se od kořene nebo stonku a převaluje se vlivem síly větru, aby našla svůj domov na novém a neznámem místě. Existují mezi námi lidi, kteří žijí svůj život, jako Tumbleweeds… velkou část z nich najdete v divadle.

Tumbleweeds je projekt s otevřeným konceptem. Je tvořen řadou představení uváděných v nedivadelních prostorech. Všechny uvedení jsou propojeny konceptuálně, svým tématem, jako i formou zpracování. Využívají techniky současného cirkusu a participaci diváků. Zasahují do veřejných prostor, kdy se součástí dění stávají performeři, přizvaní diváci i náhodní kolemjdoucí. Přizvaná část diváků je zapojena do dění skrze interakce s performery a také prostřednictvím herních prvků a postupů inspirovaných z oblasti game designu.

Hlavním tématem projektu je otázka „hledání domova v cizině“ a pro tento účel vyhledává projekt specifické lokace, ve kterých se dočasně zabydluje, svou přítomností je přetváří a následně opouští. V rámci „repríz“ je vždy pozvaná část hostujících umělců, kteří koncept obohacují o vlastní životní a uměleckou zkušenost. Každé uvedení je tak svým charakterem jedinečné.

Projekt byl uveden v podobě workshopu na festivalu Cirkopolis 2023 a první veřejné uvedení proběhlo v rámci festivalu CIRKUS BASE v květnu 2023 v Chomutově.

CONCEPT & PERFORMING: Lenka Švolíková

SUPERVIZE: Lukáš Brychta
HUDBA: Roman Džačár
VIZUÁLY  & MAPY: Lenka Švolíková
GRAFIKA & ZÁZNAM: Ondřej Holba

KOPRODUKCE: CIRQUEON
PARTNEŘI: Státní fond kultury ČR, CIRQUEON & Circus Base, Moving Station, KD Mlejn, MČ Praha 13

Projekt vznikl v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu.
Rezidenční program je podporován Magistrátem hlavního města Prahy a Ministerstvem kultury.

Foto: David Konečný