Jak vystudovat cirkusovou školu

[icon calendar] [day_from] [date_from] – [day_to] [date_to] [year_to]

[icon clock] [session_time_from nth=“1″] – [session_time_to nth=“1″]

[icon map-marker] [location]

Nový cirkus je „nový“ možná právě díky cirkusovým školám. Jejich absolventi a absolventky dali cirkusovému uměním nový směr a začali o něm přemýšlet po svém. V česku zatím profesionální cirkusovou školu nemáme, ale máme zde absolventy a absolventky takových škol ze zahraničí. Jak se dostat na cirkusovou školu a jak ji vystudovat? Přijďte na setkání s žonglérem a performerem Filipem zahradnickým, absolventem kodaňské AMoC – Akademiet for Moderne Cirkus, a Alešem Hrdličkou, žonglérem a kouzelníkem, absolventem cirkusové univerzity Codarts v Rotterdamu. Setkání bude moderovat Veronika Jošková Štefanová (Český rozhlas Vltava a CIRQUEON).

Filip Zahradnický

Filip Zahradnický je český novocirkusový performer a žonglér. Začal zhruba před deseti lety na kurzech žonglování v pražském Cirqueonu, kde začal objevovat krom žonglování také akrobacii, fyzické divadlo a pohyb. V roce 2015 byl přijat na The Academy of Modern Circus v dánské Kodani, kde se tři roky zdokonaloval v různých cirkusových technikách. Studium úspěšně dokončil představením „Vermilion“, se kterým se prezentoval na jednom z nejprestižnějších cirkusových festivalů Festival Mondial du Cirque de Demain, kde získal dvě ocenění. Strávil půl roku v berlínském Chamäleon theatre s Cirk La Putykou. Je také součástí švédské Kompani Giraff nebo oceněné inscenace Thin Skin a dalších.

 

Aleš Hrdlička

Novocirkusový performer, tvůrce a konzultant zaměřený na magii, žonglování a manipulaci s objektem.V holandském Rotterdamu v roce 2020 absolvoval univerzitu Codarts, obor cirkusových umění. Za svou práci získal řadu mezinárodních ocenění, mimo jiné BNG Award, CircusNext pre-selection, titul Mistr České republiky v moderní magii 2014–2022 a je také jedním z původních členů novocirkusového souboru Cink Cink Cirk. Jako člen francouzské charitativní organizace Magiciens du Monde sdílí své umění v nemocnicích, školách a dětských domovech v zemích třetího světa. Účinkoval na stovkách veřejných i soukromých akcí na různých místech od Las Vegas přes většinu zemí Evropy až po Šanghaj a odlehlé kouty Afriky. 

Momentálně se více zaměřuje na performativní umění a objektové divadlo. 

Posledním rokem účinkuje a spolupracuje s prostorem Jatka 78 a také s pražským divadlem NOD, ve kterých pomáhá s koncepcí magických efektů do řady nezávislých i komerčních projektů.

Debaty a přednášky v Knihovně CIRQUEONu jsou realizovány v rámci projektu NPO CIRQUEON – nová generace reg. č. projektu: 313000233.